Jeden rok v aplikaci Procreate

Před necelým rokem jsem vás na blogu informovala, že se začínám učit digitální malbu. Tímto článkem bych vám chtěla ukázat, co jsem se za jeden rok naučila.

Nebudu lhát a rovnou na úvod se přiznám, že jsem spoustu času lenivěla a věnovala se primárně vektorové grafice. Byla jsem velmi demotivována tím, že mi můj iPad přestal fungovat a nemohla jsem tak používat Procreate. Procreate je aplikace právě na tvoření digitálních ilustrací, která je v poslední době velmi oblíbená mezi umělci. Většina kurzů na které narážím, jsou právě vytvářeny v této aplikaci.

S tabletem jsem měla problém takový, že nereagoval na dotek, či na tah pera. Dočasné řešení bylo do iPadu jemně bouchnout, případně mu sundat kryt. Též bylo řešením ruku zvednout a dotýkat se tabletu jen perem, to ale dlouhodobě bylo taktéž velmi nepraktické. Jednou mi dokonce iPad smazal celý rozdělaný obrázek, měla jsem z toho takový vztek, že jsem tablet odložila do šuplíku a problémy ignorovala. Servis jsem stále odkládala a čekala jsem, že se problém nějak sám vyřeší. Klasika. Odpovědi jsem hledala na Google, YouTube, Redditu, ale nikde jsem řešení nenašla. Až do chvíle, kdy jsem svůj problém sdílela v aplikaci TikTok. V komentářích jsem dostala radu, že si mám obnovit tovární nastavení zařízení (tímto jsem nepřišla ani o žádné soubory). A problém byl najednou vyřešen několika tlačítky, skoro až zázračně. Od té chvíle se mi stejný problém stal maximálně dvakrát. Nakonec jsem ráda, že jsem tablet do servisu nakonec nedala a nezaplatila za toto primitiví řešení.

Moje trápení bylo zdokumentováno v tomto videu:

v čase 0:10 znázorněn problém

První ilustrace, kterou jsem vytvořila, vznikla v aplikaci Adobe Fresco. Osobně musím říct, že mi program vyhovoval daleko více než Procreate. Ovládání štětců mi přišlo daleko přirozenější v Adobe Fresco a celé prostředí na mě působilo příjemněji. Bohužel mi vypršela zkušební verze a program je docela dost drahý pro chudého studenta, takže mi nezbylo nic lepšího než se vrátit k aplikaci Procreate. Zjistila jsem, že Procreate nakonec vůbec není špatný, naopak, jen mi trvalo daleko víc času se s ním naučit.  

Ilustrace vytvořená v aplikaci Adobe Fresco

Doporučuji vám, abyste si ze začátku zjistili o programu všechno, co můžete. V tom smyslu, abyste věděli, k čemu jsou vlastně všechna ta tlačítka (což nějakou zázračnou funkci objevím vždy takto náhodným zmáčknutím „záhadného“ něčeho). Pokud mám jmenovat konkrétně, malování mi ulehčilo například tlačítko „feather,“ které se zobrazuje v dolní liště při výběru nějakého objektu. Výběr pak nemá ostrou hranu a když něčemu například změníte odstín, dosáhnete příjemného přechodu. Aplikace nabízí i řadu dalších efektů, které doporučuji nejdříve prostudovat, než se vrhnete do tvoření ilustrací. Program také vlastní funkce, které jsou v podstatě skryté. Například můžete sloučit všechny vrstvy jen tím, že nad nimi přejedete dvěma prsty směrem k sobě.

Kdybych mému minulému já měla dát nějakou radu nad zlato, rozhodně by to bylo, abych si stabilizovala štětce. Jak si můžete všimnout na příkladu ilustrace meditující slečny, tahy jsou takové roztřesené, kostrbaté a mělo to za důsledek, že jsem musela neustále něco předělávat. Po dlouhých měsících jsem objevila, že stačí jít do nastavení jednotlivých štětců a stabilizaci si u každého štětce upravit.

Ilustrace s kostrbatými tahy

Po čase mě začal velmi bavit tento digitální akvarelový styl, kterému jsem naprosto propadla. Největší fascinací pro mě asi je, jak je tento efekt velice jednoduché nakreslit. Jediným háčkem je, že pro tento typ ilustrací potřebujete mít vhodné štětce, které v podstatě vytvoří efekt za vás. Tyto štětce mají zpravidla snížené krytí a vhodnou texturu. Ty si můžete vytvořit sami přímo v aplikaci Procreate, či na internetu najdete spousty takových štětců i s licencí k jejich používání.

Pokud vás tento styl zaujal, napište mi do komentářů a mohu vám zkusit vytvořit nějaký návod, jak tyto štětce vytvořit. Jsem přesvědčená, že to není příliš komplikované a dalo by se to z delšího článku pochopit, případně bych vytvořila nějaké YouTube video. Několik videí s návody již plánuji.    

Taktéž mě začalo bavit kreslení těchto „doodles.“ Jedná se o jednoduché kresbičky tvořené jen několika tahy a s malým rozsahem barev. Jediným zklamáním bylo, že jsem doufala, že se budou dát kresbičky jednoduše převést do vektorů. Bohužel mi program změnil vzhled všech jednotlivých obrázků. Do dneška jsem stále nepřišla na způsob, jak tyto náčrtky vektorizovat tak, aby se zachoval tvar i barva. Musela jsem pak všechny jednotlivé objekty ručně upravovat a měnit cesty. Vše bylo komplikované a zdlouhavé, po čase jsem se na to vykašlala a vše již tvořím v rastru, protože mi to přijde jako větší zábava a menší práce. Adobe však nabízí aplikaci, ve které můžete malovat přímo vektory, s tou zkušenosti však nemám.

Další zajímavostí je takzvaný „seamless pattern“. Do češtiny bych to přeložila jako nekonečný vzor. Jedná se o obrázek, který můžete pokládat vedle sebe a vznikne vám nekonečná textura bez ořezaných krajů.

Poslední ukázkou doodles jsou abstraktní tvary s obrysy ovoce a zeleniny. Opět, moje myšlenka byla, že se obrázek převede do vektorů a bude tvořit šest jednotlivých plakátů, bohužel se mi opět převod moc nepovedl, takže v této velikosti jsou plakáty k ničemu.  

podzimní kresby
seamless pattern
plakáty

Na závěr přidávám moje nepovedené ilustrace. Prvním je podzimní rozmazaný obrázek. Nepovedlo se mi nakreslit hezký strom, tak jsem doufala, že rozmazaný bude hezčí. Další je krajina s oblohou. Jsem ráda, že jsem alespoň důstojně dokázala nakreslit listy, které mi dělaly vždy obrovský problém, avšak opět nezajímavý obrázek se zvláštním horizontem. Na závěr přidávám kouzelné lektvary, které jsou asi z těchto failů nejhezčí. Problémem je spíš, kolik času jsem zbytečně touto ilustrací strávila. Kdybych znala, jak si můžu vytvořit rychle výběr, jak změnit správně barvu, kdybych aspoň to sklo nakreslila nekostrbaté, hned by vše vypadalo doslova kouzelněji.

podzimní krajina
stromy
lektvary

Kvůli problémům s tabletem se můj rok učení zkrátil jen na pár měsíců. Žádná technika, či znalost umění jako takového, mi nedala tolik, jako mi dala znalost programu, ve kterém pracuji. Myslím, že nejdřív je nejlepší se s programem naučit a využívat „záhadných kouzelných tlačítek.“ Chci nadále pokračovat s digitálními akvarelovými ilustracemi a v případě zlepšení svůj pokrok aktualizovat dříve, než za rok.