Začínám se učit digitální malbu

V posledním článku jsem hodnotila své první měsíce užívání programu Adobe Illustrator. Vektorová grafika však není jediný okruh, kterému bych se chtěla věnovat. Vždy mě fascinovala digitální malba. Bohužel stále nemám moc zkušeností ani v rámci kresby a malby na papír. Přesto jsem se ale rozhodla digitální malbu vyzkoušet. Vezměte prosím na vědomí, že leč se za ukázkové malby poněkud stydím, ráda bych, aby tento blog byl autentický a zachycoval můj pokrok od mých začátků, kde se aktuálně se svými zkušenostmi nacházím.

Má první zkouška digitální malby

Ještě před tím, než jsem si koupila tablet, jsem otestovala, jak by se dalo kreslit jen s pomocí počítačové myši. Vznikl tak tento motýlek. Avšak musím vás upozornit, že pokud vás jako mě často pobolívá karpální tunel z dlouhého sezení u počítače, tak je to ten nejhorší nápad, co můžete udělat. Problém, že nefunguje jakákoli citlivost a síla tahu pro mě byla až následující nepříjemnost. Ono nakonec šlo nějak přizpůsobit sílu tahu jednoduše tím, že jsem kreslila s menším krytím a s různou tvrdostí, zabralo to ale příliš času. Obecně si myslím, že pro grafika se alespoň základní tablet vyplatí, pokus se tímto směrem chcete vydat. Ty nejzákladnější se peněžně pohybují kolem tisíce a půl.

Nakonec jsem si tablet pořídila a začala zkoušet dál. Začala jsem s návody pro začátečníky, které jsem našla primárně na YouTube. Případně pro mě dobře fungovaly i návody z Pinterestu, kde máte v jednom obrázku za sebou poskládané kroky, které se snažíte napodobit. Primárně mi šlo o to, se nějak přiblížit k technice a pochopit principy programů, které jsem zkoušela. Tyto vznikly v Adobe Photoshop a zelené oko v programu Paint Tool SAI, který mě opravdu pozitivně překvapil a působil pro mě přirozeněji než Photoshop.

Přiznám se, že mezi těmito a následujícími obrázky je několik let rozdíl a to proto, že jsem to po posledním obrázku zeleného očka vzdala. Přišlo mi totiž, že naprosto vůbec neumím kreslit ani na papír a digitálně už vůbec. Zkoušela jsem malovat dál, ale výsledky se mi nelíbily a časem jsem na tento svůj koníček zapomněla. Avšak v poslední době, kdy jsem začala aktivně studovat grafiku, mě myšlenka toho, že bych jednou byla schopná malovat, tak moc nadchla, že jsem mezi krysami na půdě svůj starý tablet našla a oprášila.

Jaké jsou mé tedy dojmy po pár prvních obrázkách? Je to o dost těžší, než jsem čekala. Asi jsem si myslela, že vezmu stylus a magie se bude dít sama. Stále je mým největším problémem fakt, že neumím kreslit ani na papír. V poslední době jsem zakoupila pár knih, ohledně technik kresby, tudíž zkouším všemožná cvičení například s tužkou nebo s uhlem, též perspektivy a určitě se budu zabývat i anatomií a v rámci celé grafiky barvami. Těším se, že v dalším článku budou obrázky o chloupek lepší!

To, co se naučím, plánuji samozřejmě sdílet zde na blogu a posnažím se svůj pokrok zachytit. Co bych doporučila vám do začátku je určitě to, abyste si dali ten čas a našli si různě na internetu návody, jak zvolený program používat, vyzkoušet všechny různé štětce. případně zkusili někde sehnat další. Jestli můžu doporučit zas nějaká jména ze Skillshare, tak mě velmi zaujal kurz Jaroma Vogela. Pokud Skillshare nemáte, tak na YouTube je takových výukových videí tisíce.

Podělte se se mnou v komentářích, kde vy hledáte zdroje k procvičování nebo učení a jestli vám návody v angličtině vyhovují.