První měsíce v Illustratoru

Vektorová grafika pro mě, jako dlouhodobého uživatele Photoshopu, byla naprostá španělská vesnice. Všechno se tvoří z cest a z různého spojování tvarů, což se může zdát být nepřirozené a neintuitivní, na rozdíl od rastrové grafiky. V dnešním článku bych tedy ráda přiblížila naprosté základy tohoto programu, kde jsem se nejvíce naučila, a nakonec kriticky zhodnotím pár výtvorů z průběhu času.

Rastr nebo vektory?

Myslím, že všechno, co potřebujete do začátku vědět, je fakt, že vektorová grafika se od té rastrové liší tím, že se dá zmenšovat a zvětšovat bez ztráty kvality. Není totiž tvořena z pixelů, ale z vektorů, které se sami dopočítávají, při manipulaci s velikostí. Z toho důvodu se vektorové programy využívají například ke tvorbě log, která musí být velká na plakátech a malá na vizitkách. Jestli jste pracovali s Photoshopem, tak jste určitě narazili na nástroj „pero.“ A pokud jste se stejně hloupě ptali jako já, proč vám ta křivka sakra nepasuje nijak do těch čtverečků, zde máte odpověď, která vám může otevřít dveře do úplně nového světa.

Myslím, že vektorová grafika je pro současného grafika nepostradatelná. Pokud se samozřejmě nechcete zaměřit jen na obory jako je fotografie, manipulace, digitální malba apod.

Stala se mi ale taková kuriózní situace, určitě spousta z vás zná akci Gaudeamus. Je to přehlídka vysokých škol, kam jsem šla pohovořit se studentem mého vysněného oboru spojeného s grafikou. Prezentující student si obor chválil, vyprávěl, jak dostal už brigádu v reklamní společnosti a dělá grafiku za královské peníze. Zeptala jsem se tehdy na primitivní otázku: „a v jakých programech na škole pracujete.“ Student se tenkrát na mě tak zamyšleně podívá a říká: „ale tak znáš to Photoshop třeba, Lightroom a ták.“ Hm, to mi přišlo nějaké zkrácené tak se ptám, jestli to je všechno, načež se mi dostalo odpověďi: „jo, ještě něco, jen si teď asi úplně nevzpomenu.“ Dál se ptám: „myslíš třeba jako Illustrator, InDesign, AE a podobně?“ Student si přikyvoval a ukončil rozhovor poznámkou, že za těch prvních pět semestrů se to přece stihnout nedalo. Tak vidíte, nakonec pro královské peníze vektorovou grafiku nejspíše ani nebudete potřebovat.

Tolik tlačítek a udělátek, kde mám začít?

Po otevření programu jsem narazila na první problém. Neměla jsem tušení, kde začít a co mám dělat. Tak nějak jsem doufala, že mi znalost Photoshopu bude stačit se Illustratoru přizpůsobit a pochopit ho v průběhu, ale mýlila jsem se, byla jsem naprosto dezorientovaná a netušila jsem, co se děje.

YouTube

Ano, ale ne. Po vyhledání: „Illustrator tutorials for beginners“ na mě vyskočila spousta návodů, kterých jsem se držela krok po kroku, a udělala nádherné kousky. Odhadem jsem vyzkoušela asi deset takových video návodů. Mělo to ale obří minus, když jsem chtěla něco vytvořit sama, nedokázala jsem to. Nepochopila jsem principy, jak co s čím souvisí a proč některé nástroje fungují tak, jak fungují. Většinou se vše týkalo jen toho, abychom ve výsledku měli nádherný obrázek, ale chyběla návaznost všech informací a vysvětlení jednotlivých nástrojů.

Skillshare

Omylem jsem narazila na platformu Skillshare a u ní setrvala až dodnes. Jedná se totiž o platformu zaměřenou na výuku. Najdete zde nejen grafiku, ale například i programování, kreslení a další dovednosti. Možná, byste se mohli leknout nabízeného předplatného, ale pamatuji si, že jsem někde na Google našla kód pro dva měsíce předplatného zdarma.

Ono ve výsledku na tom nezáleží, o jakou platformu se jedná. Dokážu si představit, že informace získávám z knihy, nebo jak tomu bylo v roce 2010, z jednoduchých obrázků do sebe poskládaných na blozích. Současně mi ale tato platforma vyhovuje natolik, že se učím především zde. Jestli můžu doporučit, Daniel Scott má zde kurz, asi sedm hodin dlouhý, který byl naprosto úžasný a zatím mi dal nejvíce. Neříkám, že podobné kurzy na YouTube nejsou, jen jsem nenarazila na tak rozsáhlé a kvalitní, jako na Skillshare.

Jiné zdroje

Jak jsem již zmínila, myslím, že je jedno, kde k daným informacím přijdete. Pokud si můžete vybírat, nezaměřujte se na náhledové obrázky a finální díla. Zaměřte se více na to, abyste pochopili jednotlivé funkce programu a buďte si jistí, že víte, co které tlačítko dělá. Poznejte nejzákladnější klávesové zkratky a lpěte na tom, ať informace nějakým způsobem na sebe navazují, leč to znamená, že první měsíce, stejně jako já, toho moc sami nevytvoříte.

Kritické zhodnocení mých prvních výtvorů

Ráda bych se k mým vektorům vrátila a našla místa, kde se můžu zlepšit. Budu ráda, když se přidáte v komentářích a doplníte mé chybičky, či vyzdvihnete, co se vám líbí. Taktéž nedávno vzniklo logo tohoto blogu, najdete ho v postranním panelu nebo pod článkem, současné logo mi přijde povedené.

0,5/10 za snahu

První věc, kterou jsem kdy vytvořila. Doteď nevím, jestli to je vlna nebo kosatka. Pamatuji si, že jsem byla velmi zklamaná, protože jsem již projela návody z YouTube a chtěla jsem sama za sebe vytvořit logo. Nebyla jsem schopná splávat nic lepšího.

0,25/10

Nebojte, hned vám to vysvětlím! To je pan Sovička a je to doktor. Má čapku doktorskou a očka velký. Neuměla jsem ani převrátit cestu, takže to je zvláštně pospojované dohromady, uprostřed je stále díra, všechno je tady špatně.

4/10

Jedna z prvních věcí, co jsem zhotovila po kurzu ze Skillshare. S bublinkou mi pomáhal nějaký návod. Chybí mi textury v bublině, hloubka, tráva mi absolutně nedává smysl, celé to na mě působí nudně. Je zde velký rozdíl mezi detailní bublinou a odfláklým vnitřkem. Na druhou stranu, je vidět obrovský posun od pana Sovičky.

3,5/10

Je zde poznat začátečnická jednoduchost. Klec je zhotovena jen z čar o stejné velikosti, zase chybí textura, celé to na mě působí mdle, ale co mě nejvíce irituje je zesvětlená část křídla. Je vidět, jak neznám odsazenou cestu a celé je to tak náhodně vzdálené.

5/10

Jedna z posledních věcí, co jsem udělala. Je vidět posun v rámci detailů. Co bych si vytkla zde, je výběr barev. Celé to na mě působí, jak kdyby byl rok 2010. Radši bych se držela dynamičtějšího designu.
Na závěr

Děkuji, že jste dočetli můj první článek na tomto blogu, budu si moct vážit zpětné vazby.