Úvod do logotvorby – kroky k vytvoření loga

Dnešní článek bude koncipován pro úplné začátečníky. Nemusíte mít zkušenosti s grafickými programy, v rámci cvičení si můžete zkusit logo jen nakreslit na papír. Tento článek bude úvodem do série článků o logotvorbě, které se aktuálně věnuji, jsem ovšem stále jen začátečník, proto s vámi dnes budu sdílet poznámky a zápisky, co jsem v poslední době nashromáždila. Čerpala jsem z různých zdrojů, ale nejvíce mi pomohli videokurzy na platformě Skillshare.

Samozřejmě je tu ta možnost, že zapnete grafický program a začnete tvořit mistrovské dílo bez jakékoli přípravy, pokud ale nejste takto zdatní a jste ochotni do tvorby přidat o něco více kroků, obecně se doporučuje těchto pět:

  1. Inspirace a získávání nápadů
  2. Hledání referencí a moodboards
  3. Skicování
  4. Tvorba loga
  5. Prezentace loga

Všechny tyto body jsou velmi obsáhlé a v dnešním článku si vytvoříme spíše jen takovou hlavní strukturu, ze které budeme později vycházet. Každý bod si zaslouží více než jeden článek. Dnešní článek je tedy velmi stručný a vzat jako úplný základ.

1. Inspirace a získávání nápadů

V první řadě je vhodné vymezit, co vlastně tvoříte a pro koho. Ať je logo zamýšleno jen do portfolia nebo pro velkou firmu, měli byste mít představu, jakým směrem se chcete ubírat. V rámci ukázky postupů v tomto článku si můžeme například představit kavárnu, která je zároveň i květinářstvím. Pokud je firma reálná, můžete ji navštívit, zajímat se o ni více do hloubky, abyste dostali nějaký obrázek toho, kde je aktuálně se svou prezentací a kam směřuje.

Já teď však tvořím jen do portfolia, tak si můžu takový podnik idealizovat. Je spíše veselá a hravá nebo luxusní a drahá? Je více přírodní, drží se tradic, jak vypadá interiér? Případně, jak vypadá konkurence a celé prostředí, ve kterém se firma pohybuje, jaká loga mají případně oni? Odlišení od konkurence je žádoucí, pravděpodobně už něco podobného existuje, tak si můžeme udělat menší průzkum. Cokoli, co vám pomůže si v hlavě ujasnit jasně daný obrázek o logu v širším kontextu celé firmy, podniku, týmu, čehokoli.

2. Hledání referencí a moodboards

V rámci prvního kroku se mi ještě nestalo, že bych měla vzhled loga jasně před očima. Proto se snažím získat inspiraci. Zmínila jsem se o té kavárně s květinami, jednoduše projdu internet a podívám se na loga, která vyobrazují kávu, přírodu, květiny,… Určitě to víte, ale stejně vás upozorním na zásadu, nekopírovat cizí loga! Je možné, že vám nějaké nápady utkvějí v paměti, přeci jen, spousty toho již bylo vytvořeno a je těžké přijít s něčím ryze originálním, ne-li nemožné. Avšak jsme čestní a chceme se vyhnout právním hrozbám. Též bych doporučila, abyste se vyvarovali fotobankám, a ještě horších stránek, kde se nabízí vektory zdarma. Je zakázáno, aby prvky z fotobanky byly součástí loga, nejlepší je tedy, abyste celé logo vytvořili sami.

Doporučila bych, abyste při prohlížení log přemýšleli nad tvary, barvou a celkově dojmem, jakým na vás logo působí. Například loga kaváren, které jsem si prohlížela, měly často kruhový tvar, převažovala tmavě hnědá barva. Loga s květinami byla též kruhová, často s kaligrafickým štětcem. Toto uvědomění mi hodně pomáhá ve vymezení barev a tvarů. Níže jsem se snažila zpracovat velmi základní a obecný přehled této problematiky, jako obrázek, tak si ho můžete stáhnout a uložit, až budete bádat nad výběrem. Avšak nepoužívejte ho jako jasně dané pravidlo, o barvách a tvarech toho bylo již hodně napsáno, proto vnímejte vše s rezervou a nechte jím se spíše inspirovat.

Moodboards

Moodboards je v podstatě shromáždění referenčních obrázků a barev, či cokoli jiného co vám zapadá do celé nálady loga. Nemusíte se nijak omezovat a můžete si stáhnout každý druhý obrázek, na který narazíte. Tyto obrázky pak poskládáte vedle sebe a vznikne vám daná nástěnka. Tuto nástěnku nikdy nikomu nemusíte ukázat a je jen pro vás, proto si do ní můžete uložit cokoli.

Pro ukázku, moje moodbard pro kavárnu může vypadat zhruba takto:

(někde si zanechte místo pro bílé plátno, kam budete logo tvořit. :-))

3. Skicování

Přichází ta pro mě nejnáročnější část – skicování. Proč nejnáročnější? Protože se očekává, že přijdete s něčím úžasným, originálním a jedinečným. Stejně tak tato fáze podle mě zabere nejvíce času. Poněvadž jsem začátečník, tak stále spadám do řešení, která jsou klišé a nezajímavá. Zlepšení nejspíše přijde až s časem a tréninkem, proto se na sebe moc nezlobte, kdyby vám to nešlo.

Obecně se doporučuje skicovat na papír, a ne v grafickém programu. Je to rychlejší a efektivnější. Skicovat můžete už od prvního bodu, zatímco sbíráte informace a nápady. Existuje několik různých způsobů, jak se skicováním začít.

Často využívám pomůcku klíčových slov. Co se mi vybaví při slově „kavárna“? Šálek s kávou, sezení, klid, knihy, povídání,… Tato slova se pak snažím různě spojovat a vytvářet tím symboly, které mají více významů-

Další metodou je například jen zjednodušování tvarů. Vidím květiny, jakým způsobem je nakreslit co nejjednodušeji? Různé prvky se dají různě skládat a v jednom logu může být více motivů.

Tato fáze může trvat dvacet minut, ale také může trvat týdny, proto skicujte a skicujte, uvidíte, co vám z toho vzejde.

Zde je můj pokus, není to nic extra propracovaného, ale jako ukázka v tomto článku by to mohlo stačit.

4. Tvorba loga

O práci v grafických programech bych mohla psát donekonečna. V tomto článku ji budu však komentovat jen stručně. Vždy myslete na to, aby vaše logo bylo ve vektorovém formátu. Vektorový formát znamená, že se dá zvětšovat a zmenšovat bez ztráty kvality. Firma bude mít miniaturní loga na tužkách, ale následně bude potřeboval velké logo na banner. Více informací například v článku První měsíce v Illustratoru

Logo by taktéž mělo být funkční. Obecná pravidla znějí tak, že byste neměli v logu překročit tři až čtyři barvy, používat čitelné fonty a vždy měli dbát na to, aby vaše cesty byly co nejvíce vyhlazené, tuto schopnost získáte především se znalostí daného grafického programu. Také závisí na tom, jestli vaše logo zůstane jen na internetu a virtuálním světě, nebo jestli ho chcete tisknout všude možně po reklamních předmětech. První možnost je zásadně jednoduší, poněvadž nemusíte řešit, jestli se barvy vytisknout vůbec dají a jestli logo bude rozpoznatelné.

Zbytek práce nechám na vás, na internetu je určitě dostupných řada programů a pokud se chcete v logotvorbě posunout, měli byste si nějaký pořídit.

Toto jsou mé pokusy, vybrala jsem si ze skicování několik nápadů a ty následně rozvedla, samozřejmě jich můžete mít daleko více, případně jen jeden, pokud cítíte, že je to to pravé. Mně se upřímně nejvíce líbí ten třetí, leč s sebou nenosí žádnou převratnou myšlenku a nepřijde mi nějak originální, je to to nejlepší, co jsem za dvě hodinky za účelem toho článku vypotila.

První mi přijde nedokončený a musel by ještě nějak dozrát. Druhý měl představovat tekutinu v neviditelném šálku ve tvaru listu, avšak to byl velký krok vedle. Čtvrtý návrh mě nudil už při tvoření a neocenila jsem ho lépe než pokrčením ramen.

5. Prezentace loga

Jedna věc je logo vytvořit a druhá ho prodat. Leckdy nestačí jen poslat .eps soubor do mailu a rozloučit se, ale správný grafik by měl umět zdůvodnit a obhájit proč vytvořil to, co vytvořil. Můžete se zde podělit se svými myšlenkami, jaké tvary jste spojovali, co jste v logu schovali apod.

Prezentace často obsahuje i technickou stránku loga. Sem patří věci jako jaká je nejmenší velikost, při které se logo může zobrazovat, s kterými barvami by se mělo používat, či na jakých pozadích by se měla používat jaká varianta a jaké fonty vůbec s logem používat.

Prezentace loga vám pomůže nejen u zákazníka, ale například i v grafických soutěžích, ve kterých budete působit více profesionálně.

Pokud se chcete inspirovat nějakými jednoduchými prezentacemi, doporučuji si na Pinterestu vyhledat „Brand Board“ a vyskočí na vás velké množství nápadů a uspořádání. Svoje zhotovení prezentace si nechám do budoucího článku, kde si prezentace loga představíme více do hloubky.

Závěrem

V dnešním článku jsme si představili nejzákladnější postupy k vytvoření loga pro úplné začátečníky. Věřím, že jste do této problematiky nahlédli a v příštích dílech si problematiku rozebereme více do hloubky.

Děkuji za všechny povzbudivé komentáře. Blog teď chvilku ležel ladem kvůli zkouškovému období na vysoké škole, avšak věřím, že o prázdninách budou články vycházet už pravidelněji a společně se pustíme do studia grafiky.