Prodávání na fotobankách pro začátečníky

Vysoký pasivní příjem, flexibilní pracovní doba, žádný šéf a portfolio, které nikam nezmizí a prodává se dlouhodobě! Zní vám to jako pohádka? Pohádka to být nemusí, tedy pokud patříte k těm nejlepším v oboru. Já jsem ovšem začátečník a zatím jsem si vydělala jen na pár šálků kávy, tudíž ano, pro mě se zatím jedná pouze o fantazii. Dnes vám zhodnotím moje zkušenosti mých prvních měsících na fotobankách.

Běh na dlouhou trať

Fotobanky fungují jednoduše, zaregistrujete se, nahrajete své fotky, videa, vektorovou grafiku,… a v podstatě jen čekáte, než přijde zákazník a koupí si vaše snímky. Ideální stav je tedy ten, kdy vlastníte portfolio o tisíce snímkách, a při takovém počtu se vám následně generují peníze a lidé stále kupují, kupují a kupují.

Toto má samozřejmě hned několik háčků. Mezi ty nejhlavnější patří fakt, že na fotobanky může nahrávat každý a fotobanky tak obsahují miliony a miliony snímků a nápadů, které zpracoval už někdo před vámi a pokud se zatím učíte, stejně jako já, tak vašemu zhotovení konkurují verze od profesionálních grafiků a fotografů.

Vybudovat portfolio na fotobankách, které tak bude pravidelně vydělávat, je z těchto důvodů běh na dlouhou trať a je jen na vás, jestli se rozhodnete, jestli vám ten čas nahrávání za zkoušku stojí. Vaše snímky se nejčastěji prodávají na začátku průměrně kolem dvou až deseti korun. Mluvím primárně jen o mikrofotobankách, především z toho důvodu, že makrofotobankami nemám zkušenost, ale říká se o nich, že jsou pro přispěvatele daleko náročnější.

Sunset view of an airoplane on airport runway under the dramatic sky in Prague Czech republic. Aviation technology and world travel concept
Má první prodaná fotografie v životě (pro autentičnost zanechám vodoznaky).

Odpadkový koš

Zatím vše, co jsem zmínila, byste se dočetli i všude jinde po internetu. Důvod proč ale píšu tento článek je mé doporučení pro začínající grafiky. Udělejte si z fotobanky váš odpadkový koš! Spoustu času trávím kurzy vyučujícími grafiku a velmi často je v nich výzva i k vlastní práci a procvičení probíraného tématu. V této fázi tak můžete vytvářet vlastní snímky a místo toho, aby dílo skončilo jen zapadlé na Instagramu, či ve složce v počítači, můžete se ho „zbavit“ nahráním na fotobanky a necháte ho svému vlastnímu osudu, kde o něj třeba někdo zakopne.

„Je to moc ošklivé na fotobanku!“ Ne, věřte mi, že není, a to je na tom to krásné. Všude se píše, že lidé nejvíce kupují fotografie lidí, kteří dělají nějakou činnost a vyzobrazují každodenní činnosti a předměty. To je sice nejspíše pravda, ale já za pár měsíců prodala i tak ošklivé vektory, že pokud trávíte většinu času studiem grafiky, deset minut za nahrání vám za tu zkoušku stojí. Seberte tedy odvahu a svá začátečnická díla zkuste nahrát! Leč vám nepřinesou hojný výdělek, jako již zmíněné motivy, aspoň se můžete radovat, že i mezi nakupujícími je pár lidí bez vkusu.

Vektory a ilustrace jsou většinou schváleny a zveřejněny, problém je u fotek, kde fotobanky vyžadují minimální úroveň kvality. Jestli jste fotograf, budete se pak potýkat s daleko většími problémy, jak v konkurenci, tak při schvalování snímků. Přece jen je rozdíl v tom nahrát snímek vyfocený mobilem a nahrát snímek vytvořený v grafickém programu (ano, prodala jsem i snímek, který jsem vyfotila mobilem). To byl pro mě často problém, protože jsem měla na fotkách například šum, špatnou ostrost a v Photoshopu jsem se všeho pak musela amatérsky zbavovat. Co se týče ale vektorové grafiky, zde jsem nenarazila na omezení, jako svůj první vektor jsem poslala čtverec s modrým přechodem, pak byl přijat (neptejte se mě, proč jsem to udělala). A to nejlepší na konec! Snímky se dají následně i smazat! Takže vše, za co jsem se po sléze hanbila, už v mém portfoliu nenajdete.

Co vám ale nedoporučuji, jestli s grafikou začínáte, abyste se nezaměřili jen a pouze na fotobanky. Koncept fotobank zní sice krásně, ale jako začínající grafik musíte hodně studovat a na fotobankách chybí zpětná vazba, která vás sice v této fázi leckdy naštve, ale nejvíce vás posune dál. Sice vidíte, co se prodává a co ne, ale nikdo nemá prostor vám napsat: „tohle se mi nelíbí, špatný font, žádný nápad, tohle a tohle všechno je špatně,…“ Takže ano, nevidím důvod proč nenahrávat své díla na fotobanky v rámci studia, na druhou stranu mi přijde zbytečné se nijak nerozvíjet a jen fotobanky spamovat různými pokusy o výdělek. Obecně se tvrdí, že fotobanky jsou dobrým přivýdělkem, ale jen tak vás neuživí, od toho by se měl odvíjet i váš přístup k nim. Takže i zde platí zlaté pravidlo, že vás to musí v první řadě bavit.

learn spanish worlds colors - red, orange, yellow, green, blue and purple. online Education on elementary or high school for children.
„Kdo by to proboha koupil?“ Načmárat pár různých barev a k tomu otřesným rukopisem napsat slovíčka ve španělštině? Práce na pár vteřin, přitom se mi pár dolarů z toho vrátilo.

Závěrem

Primárně bych chtěla upozornit, že pouze na jedné fotobance jsem dokázala prodat nějaký značný počet, a to konkrétně na fotobance Shutterstock. Fotobanky vedu od října posledního roku a za tu dobu jsem prodala pouhých 36 snímků. Na ostatních fotobankách jsem prodala maximálně dva snímky za stejnou dobu. Takže ano, jen Shuttestock se mi zatím jako jediný vyplatil.

Aktuálně mám na fotobance Shutterstock 50 snímků, z toho se prodalo 36 snímků za 9 měsíců. Průměrně jeden za 5 korun. Takže ne, nestanou se z vás boháči s vysokým pasivním příjmem přes noc, ale za zkoušku a zkušenosti to stojí, ne? A jakou máte zkušenost s fotobankami vy?